Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Технологија

Нова опција го тресе интернетот: Инстаграм воведува нешто што на милиони корисници нема да им се допадне!

CENTAR MKD
Многумина од нас секојдневно прават скриншотиви, а потоа тие слики ги чуваме за себе или ги праќаме кај некој пријател за заедно да ги прокоментираме....
Технологија

Ново истражување тврди: Луѓето кои се често на интернет се помалку религиозни

CENTAR MKD
Истражувачи од приватен христијански универзитет во САД откриле дека луѓето кои често користат интернет се помалку религиозни, пренесува „Индипендент“. Истражувањето беше објавено во „Списанието за...
Технологија

Револуција во транспортот: Летечкото такси „Airbus“ го изведе својот прв лет, во продажба веќе во 2020

CENTAR MKD
Летечките такси се уште поблиску до реалноста откако оваа недела „Airbus“ за првпат го тестираше своето беспилотно летало во САД. „Vahana“ е целосно електрично и...
Технологија

Снимка од Марс како никогаш досега: Роверот „Кјуриосити“ сними неверојатна панорама, сè непознато за човечките очи

CENTAR MKD
Снимка од Марс како никогаш досега: Роверот „Кјуриосити“ сними неверојатна панорама, сè непознато за човечките очи Новообјавена снимка од Марс го открива теренот на еден...
Технологија

Ви здосади бричењето на стар начин со жилети? Погледнете го овој ласерски брич (Видео)

CENTAR MKD
Ви здосади бричењето на стар начин со жилети? Погледнете го овој ласерски брич (Видео) Брич кој не ја иритира кожата, бричи перфектно, и не произведува...
Технологија

Започнува сериско производство на нов калашников – еве како изгледа (Видео)

CENTAR MKD
Започнува сериско производство на нов калашников – еве како изгледа (Видео) Произведувачот на огнено оружје Калашников започна сериско производство на унапредената верзија на пушката АК-12....
Технологија

(Фото) Дознајте колку пати ви е погледнат профилот на Инстаграм

CENTAR MKD
Инстаграм развива опција која на корисниците на апликацијата ќе им покажува колку пати други корисници на мрежата го посетиле нивниот профил. Информациите ќе бидат прикажани...
Технологија

Заборавете на синџирите и проблемите со снег и мраз. Ова е најдобриот изум за вашиот автомобил

CENTAR MKD
Заборавете на синџирите и проблемите со снег и мраз. Ова е најдобриот изум за вашиот автомобил! Еден пронаоѓач изјавил дека конечно открил генијален начин со...
Технологија

Дијамантските батерии ќе имаат рок на траење од речиси 6.000 години

CENTAR MKD
Дијамантските батерии направени од јаглерод C-14 би можеле да имаат прилично долг животен век. Имено, како што велат експертите, би требало дури 5.730 години за...
Технологија

Наскоро ќе биде достапна мемориска картичка од половина терабајт

CENTAR MKD
Компанијата Integral Memory направила microSD картичка со капацитет од 512 гигабајти, која има тенденција да стане нов лидер во сферата на преносливата меморија. Претходниот рекорд...
Технологија

Овој руски снајпер може да погоди паричка на 4.000 метри

CENTAR MKD
Руската компанија „Лобајев Армс“ развила нова верзија на пушката „Скамрак СВЛК-14С“, која е совршено прецизна и на растојание од четири километри. – Минатата година успешно...
Технологија ТОП ВЕСТИ

Промените на Фејсбук скапо го чинеа Цукерберг – изгуби 3 милијарди долари

CENTAR MKD
Цената на акциите на компанијата Фејсбук падна за 4,5%, откако основачот на социјалната мрежа, Марк Цукерберг најави воведување на големи промени во начинот на прикажување...
Технологија

(Видео) За помалку од една година оваа компјутерска игра стана најпродаваната на сите времиња

CENTAR MKD
Видеоиграта Playerunknown’s Battlegrounds (PUBG) го промени светот на гејмингот за помалку од 12 месеци, а сега и официјално PUBG стана најдобро продавана игра за компјутери...
Технологија

Заледените реки и снегот ќе станат честа појава – не очекува „мини ледено доба“

CENTAR MKD
За 12 години, на Земјата ќе почне ново „мини ледено доба“, кое накратко ќе го прекине глобалното затоплување, тврдат британски и руски научници. Истражувањето кое...