Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Свет

Почина авторот на ликот со кој сите растевме

Авторот на цртаниот филм „Душко долгоушко“ Боб Гивенс почина на 99 години. Американскиот аниматор, чија долга и богата кариера исполнета со соработка со компании како што се Волт Дизни, Ворнер Брос и Хана-Барбера, почина од природна смрт…

Данска: Уапсен маж кој планирал терористички напад во Копенхаген

Данската полиција уапси 30-годишен маж обвинет дека планирал напад со ножеви и експлозив во Копенхаген. Според весникот „Екстра бладет“, станува збор за неименуван маж кој им е познат на шведските разузнавачки служби поради приврзаност кон…

Трамп гради ѕидови околу својот голф терен за да се заштити од климатските промени кои…

Претседателот на САД, Доналд Трамп, добил дозвола да изгради ѕидови околу теренот за голф на својот имот во Ирска, објавија американските медиуми. Локалните власти во ирскиот Дунбег му издале дозвола на Трамп да изгради два ѕида долж…

Пучдемон го повика Рахој на средба во Брисел

Разрешениот каталонски лидер, Карлес Пучдемон, изјави дека е подготвен да се сретне со шпанскиот премиер Маријано Рахој во Брисел. Пучдемон одржа прес-конференција во белгиската престолнина кога беа објавени резултатите од гласањето на…

(Видео) Борис Џонсон во Москва: Јас сум посветен русофил

Британскиот министер за надворешни работи, Борис Џонсон, на заедничка прес-конференција со својот руски колега, Сергеј Лавров, во Москва, порача дека е посветен русофил поради што пред да стане министер имал проблеми да ги претстави своите…

Британците ќе ги вратат старите пасоши по излегувањето од ЕУ

Откако нивната земја ќе излезе од Европската Унија, Британците поворно ќе го вратат стариот изглед на пасошите кои биле со препознатливи темносини корици. Министерот за имиграција, Брендом Луис, изјавил дека враќањето на стариот пасош и…

Вучиќ: Нема да се кандидирам за втор мандат, мојот предлог за решение за Косово ќе го…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, за „Блумберг“ изјави дека веројатно нема да се кандидира на следните претседателски избори во 2022 година. Како што рекол, тој има намера да ја заврши работата потребна за влез на Србија во…

Во Австралија запленета дрога вредна 802 милиона долари

Австралиската полиција конфискува 1,2 тони метамфетамин, чија улична вредност се проценува на  802 милиона долари. Ова е најголемата заплена на дрога во земјата досега. Метамфетаминот бил запленет во западниот дел на Австралија по…

Путин и Меркел разговарале за повлекувањето на Русите од Украина

Рускиот претседател Владимир Путин и германската канцеларка, Ангела Меркел, разговарале за одлуката на Путин да ги повлече воените набљудувачи од источна Украина. Путин рекол дека повлекувањето на воените набљудувачи од Украина било…

По пет години прва посета на британски министер за надворешни работи на Русија

Британскиот шеф на дипломатијата, Борис Џонсон, се сретна со својот руски колега Сергеј Лавров во Москва. Тој е прв британски министер за надворешни работи што ја посетил Русија по пет години во моменти на разнишани односи меѓу двете земји.…

Експлозија пред Апелацискиот суд во Атина

Пред Апелацискиот суд во Атина ноќеска експлодирала бомба, предизвикувајќи помала штета, а медиумите објавија дека при експлозијата никој не бил повреден. Експлозијата одекнала во 2 часот и 50 минути по локално време, изјавија…

ЕУ не го менува ставот за Каталонија, без оглед на резултатите од изборите

Европската Унија нема да го промени својот став за Каталонија по изборите на кои партиите што се залагаат за независност освоија мнозинство во регионалниот парламент. „Нашиот став во врска со прашањето за Каталонија е добро познат и…

Орбан порача дека Унгарија ќе ја поддржи Полска

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека неговата земја смета дека силна Полска е клучен дел од централноевропската група внатре во Европската унија и дека ќе ја блокираат секоја акција со која би се суспендирало правото на гласање на…

Сепаратистите победија на изборите во Каталонија

Каталонските сепаратистички партии добија мнозинство во регионалниот парламент врз основа на 99 отсто од преброените гласови од предвремените регионални избори. Трите партии кои се залагаат за независност на овој регион заедно освоија 70…

Пожар во фитнес-центар во Јужна Кореја, загинаа 28 лица

Во пожар што изби во подрум на осумкатница во фитнес-центар во јужнокорејскиот град Дјечепм и потоа зафати цела зграда настрадаа 28 лица. Локалната противпожарна служба објави дека  се повредени 26 лица. Меѓу загинатите најголем број…

Папата ги повика нa лојалност службениците во Ватикан

Папата Франциск во неговото предбожиќно обраќање порача дека луѓето кои ѝ служат на ватиканската администрација мораат да бидат лојални на папата и да избегнуваат заговори. „Реформирањето на Рим е како чистење на египетските свинги со…

ОН ја прогласија за неважечка одлуката на САД за Ерусалим

Генералното собрание на ОН на вонредна седница со 128 гласа ЗА и девет против, го прогласи американското признавање на Ерусалим за главен град на Израел за ништовно. Според информациите, 35 земји биле воздржани. Претходно американската…

Милион луѓе заразени со колера во Јемен, немаат храна и вода

Бројот на луѓе заболени со колера во Јемен достигна милион, а дури 80 проценти од жителите немаат храна, чиста вода, гориво и пристап до здравствените установи во земјата. Ова го соопшти Меѓународниот комитет на Црвениот крст. Јемен е…

На надвозници во јужна Калифорнија обесени шест мажи

Мексиканската полиција пронашла шест тела обесени на надвозници во две општини во сојузната држава Јужна Долна Калифорнија. Мексиканските власти вчера објавија дека пронашле шест тела како висат од надвозници во североисточниот дел од…

Огромна трагедија: Почина тригодишното дете на легендарниот српски актер

Голема трагедија го погоди семејството на српскиот актер Жика Тодоровиќ. Засега не е познато од што, но неговото тригодишно синче починало вчера во домот. Детето само престанало да дише. Тој и сопругата го добија синчето во мај 2014.…