Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Свет

ОН ја прогласија за неважечка одлуката на САД за Ерусалим

Генералното собрание на ОН на вонредна седница со 128 гласа ЗА и девет против, го прогласи американското признавање на Ерусалим за главен град на Израел за ништовно. Според информациите, 35 земји биле воздржани. Претходно американската…

Милион луѓе заразени со колера во Јемен, немаат храна и вода

Бројот на луѓе заболени со колера во Јемен достигна милион, а дури 80 проценти од жителите немаат храна, чиста вода, гориво и пристап до здравствените установи во земјата. Ова го соопшти Меѓународниот комитет на Црвениот крст. Јемен е…

На надвозници во јужна Калифорнија обесени шест мажи

Мексиканската полиција пронашла шест тела обесени на надвозници во две општини во сојузната држава Јужна Долна Калифорнија. Мексиканските власти вчера објавија дека пронашле шест тела како висат од надвозници во североисточниот дел од…

Огромна трагедија: Почина тригодишното дете на легендарниот српски актер

Голема трагедија го погоди семејството на српскиот актер Жика Тодоровиќ. Засега не е познато од што, но неговото тригодишно синче починало вчера во домот. Детето само престанало да дише. Тој и сопругата го добија синчето во мај 2014.…

Полицијата на нозе, пациентите во страв: Вооружан маж упадна во болница во Холандија

Полицијата во Ротердам евакуира клиника за пластична хирургија откако добила повик дека во зградата упаднал вооружан маж. Како што наведе портпаролот на полицијата, еден доктор бил врзан. Можно е да има и заложници.

(Видео) Пукање на границата: Ново бегство на севернокорејски војник во Јужна Кореја

Јужнокорејските војници испукале 20-ина предупредувачки куршуми кон севернокорејските единици кои дошле до демилитаризираната зона во потрага по војник што пребегнал на југ. Севернокорејскиот војник ја преминал зоната користејќи ја…

Нов скандал со млеко за бебиња: Се повлекуваат милиони производи

Нов скандал со млеко за бебиња на францускииот гигант за млечна индустрија „Лакталис“. Вторпат месецов од пазарот отстранети се милиони производи во светот. Како и минатата седница, производите за бебе се повлечени кога се покажало дека…

Возачот што газеше пешаци во Мелбурн бил зависник од дрога со психички проблеми

Возачот што со џип влета во група пешаци во центарот на Мелбурн и притоа повреди најмалку 19 лица бил зависник од наркотици, соопшти тамошната полиција. Според податоците, возачот бил државјанин на Австралија по потекло од Авганистан и…

Пучдемон од Брисел: Дојде време републиката да се отцепи од монархијата

Говорејќи од Брисел, разрешениот претседател на Каталонија, Карлес Пучдемон и се зблагодари на младата жена, која предложи да гласа во негово име. „Денеска е многу важен ден, не за сегашноста, туку за иднината на Каталонија, а Вие,…

САД ќе ја истражуваат воената соработка меѓу Западен Балкан и Русија

Американското министерство за одбрана во текот на следната година ќе соработува со Стејт департментот за да изведат подетална оценка за соработката на сите земји од Западен Балкан со САД и Руската Федерација. Врз основа на проценката за…

(Видео) Објавена снимка од апсењето на возачот што се заби во група пешаци во Мелбурн

По нападот во кој возило влета во група пешаци во центарот на Мелбурн, се појави снимка од апсење на човек осомничен дека е одговорен за нападот. На видеото се гледа дека двајца полицајци држат брадест човек со бела маица соборен на…

Полицијата откри: Маж планирал со возило да влета меѓу пешаци

Германецот Дазбар В. е уапсен во Германија под сомнеж дека подготвувал напад со возило во пешаци во име на „Исламска држава“, соопшти полицијата. „Уапсениот е осомничен дека во неколку наврати ја поддржал ‘Исламска држава’ и е нејзин…

Исламската држава се закани дека ќе праќа борци на лични адреси на американски воени лица

Членови на Исламската држава во нова заканувачка видеоснимка тврдат дека успеале да хакираат компјутери на американската војска и Стејт департментот и дека ќе испратат убијци на домашните адреси на вработените. Според информации од…

Трамп ќе мора да се соочи со реалноста и да се прилагоди на кинескиот развој

Кинеските државни медиуми објавија дека американско-кинеските односи ќе бидат под „поголем притисок“ по одлуката на американскиот претседател, Доналд Трамп, да го означи Пекинг како ривал. Медиумите во Кина ја оценуваат одлуката на Трамп…

Во 2017 убиени 65 новинари, 326 во затвор, 54 заложници

Годишниот извештај на организацијата „Новинари без граници“ покажува дека вкупно 65 новинари се убиени оваа година, 326 се наоѓаат во затвор, а 54 од нив се задржани како заложници. Новинарите кои загинале или се здобиле со смртни повреди…

Возот кој излета во САД се движел со брзина двапати поголема од дозволената

Патничкиот воз кој вчера излета од пруга додека преминувал преку надвозник во сојузната држава Вашингтон, возел со брзина двапати поголема од дозволената, покажа истрагата. Во железничката несреќа животот го загубија три, а стотина лица беа…

САД ја обвинија Северна Кореја за масовен хакерски напад

Администрацијата на американскиот претседател, Доналд Трамп, јавно ја обвини Северна Кореја за хакерските напади кои во текот на мај годинава загрозија стотици илјади компјутери во светот. Американскиот советник за национална безбедност,…

Џонсон: Русија е антидемократска, превртлива и милитантна

Британскиот министер за надворешни работи, Борис Џонсон, кој се очекува да пристигне во посета на Москва во четвртокот, ја спореди Русија со Спарта. Во интервју за весникот „Д сандеј тајмс“,  Џонсон направи историска аналогија меѓу…

Најмалку 27 лица загинаа во тропска бура на Филипините

Најмалку 27 лица загинаа, а 24 се сметаат за исчезнати по тропската бура, која ги зафати Филипините и предизвика поплави и лизгање на земјиштето. Лошите временски услови предизвикаа сериозна штета на инфраструктурата на островот. Две…

Израелските одбранбени сили погодија позиции на Хамас во Појасот Газа

Израелските одбранбени сили потврдија дека нанеле удри по позиции на Хамас во Појасот Газа кога во раните утрински часови била лансирана трета ракета кон нивната земја. Портпаролот на армијата прецизира дека ракетата не достигнала на…