Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Македонија

(Видео) Милошоски со бебето во раце соопшти одлука која се коси со политиките на ДПМНЕ…

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, порача дека го поддржува денешниот протест за одбрана на името и идентитетот на државата. Тој преку видеопорака на својот фејсбук-профил рече дека барањето на Грција за менување на Уставот е…

Заев и Османи на прием кај Тереза Меј: Очекуваме препорака за отпочнување на преговорите…

На приемот што во чест на шефовите на владите на земјите од Западен Балкан, го приреди премиерката на Велика Британија, Тереза Меј денеска присуствуваа и македонскиот премиерот Зоран Заев и вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар…

Мијалков си поднесе оставка

Уште една оставка на висок функционер од поранешната власт. Влатко Мијалков, братот на поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков пред една недела си дал отказ од Царинската управа, дознава Телевизија 24. Тој навел лични причини за…

Укината забраната за сообраќај на камиони на Струга-Ќафасан

Укината е забраната за сообраќај на тешки товарни возила на патниот правец Струга-Ќафасан. Од Автомотосојузот известија дека забраната престанала да важи од 11 часот, а сообраќајот е целосно нормализиран.

Сообраќајот низ државата се одвива отежнато и во зимски услови

Сообраќајот на државните патишта се одвива отежнато и во зимски услови, по влажни коловози со остатоци од кашест снег, информираат утрово од Авто-мото сојузот на Македонија (АМСМ). Оттаму додаваат дека забрани за тешки товарни возила има…

Снег и студ цела работна недела, но она што ќе се случува од сабота ќе ве изненади

Времето во земјата е облачно и студено со локални врнежи од снег со слаб до умерен интензитет, особено во западните и јужните делови, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. Оттаму додаваат дека дува и слаб до умерен ветер…

ВМРО-ДПМНЕ: Судиите и обвинителите се тепаат за да му угодат на Заев

Правдата и законите во Македонија не важат еднакво за сите. Судот за едни е мајка, а за други маќеа, реагираат денеска од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. „Вчера, по којзнае кој пат, повторно беше одложено рочиштето во кое Зоран Заев е обвинет…

Прилеп во црно: Згасна уште еден млад живот

Страшна сообраќајна несреќа со смртни последици ја потресе Македонија На патниот правец Битола-Прилеп вчера околу 15.50 часот, патничко возило „опел вектра“ со прилепски регистарски ознаки, управувано од З.Р. (38) од Прилеп, излетало од…

Повреден пешак пред Апелациониот суд во Скопје

На паркингот пред Апелациониот суд во Скопје, вчера во 15.35 часот, патничко возило „фолксваген голф“, со скопски регистарски ознаки, управувано од В.Г. (33) од Скопје, удрило во пешакот К.П. (57) од Скопје. Пешакот бил пренесен во…

Во Скопје 13 сообраќајни незгоди, тројца повредени

Во текот на вчерашниот ден на подрачјето на Скопје се случиле 13 сообраќајни незгоди, од кои три со телесни повреди и 10 со материјална штета. Во сообраќајните незгоди четири лица добиле лесни телесни повреди. Шест возила се исклучени од…

Заев и Тевдовски на средба со лидерот на лабуристите: Едно општество за сите е заедничка…

Во рамките на посетата во Лондон, премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, заедно со членот на Извршниот одбор на СДСМ и министер за финансии, Драган Тевдовски, се сретнал со лидерот на лабуристите, Џереми Корбин, и потпретседателката…

Денешниот протест може да ѝ биде од помош на државата, порача Милошоски со бебето в раце

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, порача дека го поддржува денешниот протест за одбрана на името и идентитетот на државата. Тој преку видеопорака на својот фејсбук-профил рече дека барањето на Грција за менување на Уставот е…

Раздвижено во зградата на Владата – еве што се случува

Владата на Република Македонија денеска ќе ја одржи својата редовна, 56-та седница, на чијшто дневен ред ќе се најдат предлог законот за изменување и дополнување на Законот за Судски совет на Република Македонија, како и предлог – законот…

Осуден уште еден висок функционер – Казната што му ја изрече судот ќе ве изненади

Поранешниот директор на скопската Клиника за неврохирургија, Александар Чапаровски e осуден на условна затворска казна од една година, доколку во рок од две години не направи кривично дело. Чапаровски кому му се судеше за поткуп, денеска…

Совети за безбеден сообраќај во зима кои можат да бидат корисни за секој возач

Со оглед на фактот дека во земјава владеат зимските услови на патиштата, Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП) објави потсетување на неколку правила поврзани со подготовката на автомобилот, мерките на…

Сибирска зима во Македонија до крајот на неделава: Температури до -10, а потоа пресврт

Времето денеска ќе преовладува променливо облачно и студено со повремен снег со слаб до умерен интензитет, особено во западните и крајните источни делови од земјата. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер, кој во Пелагонија на моменти ќе се…

Синоптичарите најавуваат пресврт – времето носи ново големо изненадување

Времето денеска е облачно и студено, насекаде со врнежи од снег, освен во Битола и Охрид, информира Управата за хидрометеоролошки работи. До крајот на денот нè очекува облачно и студено време со врнежи од снег со слаб до умерен…

Предмалку страшна сообраќајка со починати во Македонија – познат идентитетот на…

Околу 15,50 часот на патниот правец А3 Битола-Прилеп, (пред влезот за Прилеп) се случи тешка сообраќајка,дознава Скај. Патничко моторно возило Опел Вектра со прилепски регистерски таблици, управувно од З.Р. (1980) од Прилеп, излетало од…

Снегот направи хаос: Блокирани повеќе патишта во Македонија, отсечени десетина села

Според најновите информации од Центарот за управување со кризи, неколку патишта во околината на Скопје, како и во другите делови на Македонија, се целосно непроодни поради врнежите од снег. Во општина Кисела Вода патните правци од Марков…

Следуваат студени денови во Македонија – температурите и до -10, а од петок нова…

Снег најмногу има во Маврово каде е формирана снежна покривка од 78 сантиметри. Во Лазарополе има 51 сантиметар снежна покривка, крушево 41, Пожаране 38, Ѓуриште 25, Дебар и Тетово 20, Дојран и Претор 17, Битола 16, Скопје и Тополчани 15,…