9 C
Скопје
23. април 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Македонија » Page 1387
Македонија

Серија посилни потреси вечерва ја здрмаа Македонија

CENTAR MKD
Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Охрид и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, вечерва...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Нема подолги задржувања за влез и за излез од државата

CENTAR MKD
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози, додека на планинските, осојничави места коловозите се влажни, информираат од Авто-мото сојузот на Македонија. АМСМ...
Македонија

Тешка несреќа во Новата година ја потресе Македонија – две момчиња се борат за живот

CENTAR MKD
На 01.01.2018 година околу 03.30 часот на ул.„Алексо Демниевски“, Т.Т (33) од Велес изгубил контрола над патничко моторно возило “Фиат Пунто“ со велешки регистарски ознаки...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Сашо Мијалков: 2017 беше неуспешна, се надевам дека 2018 ќе биде подобра

CENTAR MKD
Екипата на телевизијата 21 на скопскиот плоштад го улови поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков, кој заедно со некои сопартијци од ВМРО-ДПМНЕ се соочуваат...
Македонија

Филипче ги посети дежурните екипи на Токсикологија и на Ургентен центар

CENTAR MKD
Министерот за здравство, Венко Филипче, синоќа ги посети лекарските тимови на Клиниката за токсикологија и во Ургентниот центар, кои се дежурни за време на новогодишната...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Новогодишната ноќ 27 лица ја поминаа на Токсикологија

CENTAR MKD
Клиниката за токсикологија во градскиот Клинички центар за време на новогодишанта ноќ, ја посетиле 27 лица. Меѓу нив, најмладиот има 16 години, соопшти директорот на...
Македонија

Трагедија за Нова Година – новороденче почина од задушување

CENTAR MKD
Лекар пријвил дека денес наутро во селото Трипатница, во семеен дом во ромската населба, починало новороденче старо околу 10 дена. Според МВР, смртта настанала околу...
Македонија ТОП ВЕСТИ

(Фото) Мицкоски во домашен амбиент и со најблиските ја дочека новата година

CENTAR MKD
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, новогодишната ноќ ја помина во Струмица во домашен амбиент, заедно со семејството – сопругата Рози, која е со потекло од...
Македонија

Новогодишен ужас ја потресе Македонија: Со автомобил собрал тројца пешаци и удрил во потпорен ѕид

CENTAR MKD
Триесет и три годишниот Т.Т од Велес изгубил контрола врз своето возило марка „Фиат Пунто“ на улица Алексо Демниевски и удрил во тројца пешаци кои...
Македонија

Фрчат кривични пријави од МВР – еве што објави утрово министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски

CENTAR MKD
За новогодишната ноќ имало 9 пријави за кривични дела и осум прекршочни дела со што констатирано е дека во споредба со 2016-та година криминалитетот за...
Македонија

Синоптичарите излегоа со прогноза за следните денови – еве што ќе се случува во првите неколку дена од 2018

CENTAR MKD
Во одделни котлини, вклучувајќи ја и Скопската, ќе има услови за појава на претпладневна магла. Преку денот ќе има умерено наоблачување и ќе биде релативно...
Македонија

Нова година ќе се слави и пред затворот во Шутка

CENTAR MKD
Македонското патриотско здружение „Тврдокорни“ соопшти дека вечерва ќе организира пречек на новогодишната ноќ пред истражниот затвор во Шуто Оризари. „Новогодишната ноќ пред затворот во „Шука“...
Македонија

Неработни денови во 2018-та: Само 11 денови нема да се работи, од нив 4 ќе бидат продолжени викенди

CENTAR MKD
Во 2018 година македонските граѓани ќе имаат четири продолжени викенди. Од вкупно 11 неработни денови за сите граѓани, четири се поврзуваат со викендот, за разлика...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Царовска новогодишната ноќ ќе ја мине со децата од социјалните центри во Скопје

CENTAR MKD
Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, новогодишната ноќ ќе ја помине со децата од социјалните центри од Скопје. Како што информираат од кабинетот...
Македонија

Филипче: Двојно зголемување на паушалите за дежурства на специјалистите и медицинските сестри

CENTAR MKD
Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска беше во посета на штипската Клиничка болница од каде што најави дека со исплатата на мартовската плата ќе има...