Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Локално

Без вода делови на Кисела Вода

ЈП „Водовод и канализација“ известува дека денеска поради изведување водоводен приклучок од Ф 125мм, на улица Пушкинова бб, без водоснабдување од 9 часот до завршување на интервенцијата ќе останат корисниците од истата улица во населбата…

Јованоски оствари средба со семејствата на загинатите бранители

Прилепскиот градоначалник, Илија Јованоски. се сретна со семејствата на бранителите, членови на резервниот состав на АРМ коишто на 08 август 2001 загинаа кај месноста Карпалак. Пред 17 години, изутрината од заседа се убиени прилепските…

Дополнителен број автобуси на линиите 69 и 28 во следните денови

ЈСП Скопје ги информира своите корисници дека во пресрет на верските празници Света Петка и Свети Пантелејмон, од утре до четврток ќе пушти во сообраќај дополнителен број автобуси на линијата 69 и дополнителен број автобуси во среда и…

Второ прскање против ларви од комарци на подрачјето на Скопје

Градот Скопје ги известува граѓаните дека во наредниот период ќе се изврши втората фаза од прскањето против ларви од комарци на подрачјето на град Скопје. „Авионската дезинсекција на подрачјето на градот Скопје против ларви од комарци ќе…

Без струја ТЦ „Бисер“

Од „ЕВН Македонија“ информираат дека денеска без електрична енергија ќе останат: – од 9 до 11 часот без струја ќе останат корисниците од ТЦ „Бисер“ (општина Аеродром).

Без струја делови на Карпош и Центар

Од „ЕВН Македонија“ АД има известување дека за денеска се планирани исклучувања во електросистемот во општините Карпош и Центар. Во периодот од 14 до 15.15 часот без струја ќе бидат корисниците од објектот спроти лизгалиштето на…

Без вода делови на Центар

Од ЈП „Водовод и канализација“ информираат дека денеска поради промена на затворач на водоводна мрежа со пречник 80 мм на крстосницата од улиците Аминта Трети и Чедомир Миндеровиќ, без водоснабдување од 9 часот до завршување на…

Властите во Гостивар започнаа акција за уривање дивоградби

Во Гостивар почна акција за уривање на бесправните градби на територијата на општината. Како што информираат локалните власти, првата градба што денеска е урната е ѕид во населбата Питарница, кој бил изграден без соодветна дозвола и на…

Прилеп апелира до стопанските субјекти да ги пополнат формуларите за гасификацијата

Општина Прилеп соопшти дека во рамките на проектот „Гасификација на Прилеп“ веќе две недели на терен врши анкета на стопанските субјекти од градот, со цел правилна и точна проекција на трасата и капацитетот на секундарната гасоводна мрежа,…

Градоначалникот на Гази Баба доби благодарница за придонес во крводарителството

Градоначалникот на Гази Баба, Борис Георгиевски, денеска доби благодарница од Црвениот крст на град Скопје за придонес во процесот на промоција и унапредување на крводарителството на територија на град Скопје. Од Црвен крст порачаа и…

Градоначалникот на Гази Баба доби благодарница за придонес во крводарителството

Градоначалникот на Гази Баба, Борис Георгиевски, денеска доби благодарница од Црвениот крст на град Скопје за придонес во процесот на промоција и унапредување на крводарителството на територија на град Скопје. Од Црвен крст порачаа и…

Општина Аеродром спроведе акција за кастрирање и стерилизирање бездомни кучиња

Вчера во општина Аеродром беше организирана акција за третирање на бездомните кучиња во соработка со жители на Аеродром, љубители на животни што доброволно излегоа на терен заедно со службите на стационарот „Вардариште“. Општината…

Општина Аеродром се приклучува во глобална акција за мапирање и расчистување диви депонии

Општина Аеродром се приклучува кон глобалниот настан за мапирање и расчистување диви депонии инициран од движењето Let’s Do It! World. Акцијата е предвидено да се спроведе на Светскиот ден на чистење, 15 септември, а граѓаните имаат…

Со настап на Влатко Стефановски општина Илинден ќе го одбележи патрониот празник

На 26 јули (четврток), со почеток во 20 часот, во амфитеатарот на паркот „Галерија на отворено“, пред Домот на културата во населбата Илинден, со мотото „Со Илинден традицијата продолжува“, на свечен начин ќе биде одбележан патрониот…

Денеска без вода дел од корисниците во Центар

Корисниците на потегот од Булеварот Партизански Одреди до улицата Максим Горки, во Општина Центар денеска ќе останат без водоснабдување од 8 часот до завршување на интервенцијата, соопшти ЈП Водовод и канализација. До прекин на…

Се реконструираат 10 краци на водоводната мрежа во Долно Лисиче

Општина Аеродром ја почна реконструкцијата на водоводната мрежа на улица „1“, од крак 1 до крак 10 во Долно Лисиче, со помош на средства обезбедени од ЕУ ИПА инвестицискиот фонд. Вкупниот износ на проектот, кој се планира да заврши до…

Утре без струја неколку делови од Скопје

„ЕВН Македонија“ соопшти дека за утре се планирани исклучувања во електросистемот во неколку скопски населби. Во периодот од 9 до 15 часот без струја ќе останат корисниците од зграда бр. 5 на улицата Шекспирова, во општина Карпош. Во…

Трагедија по Пивофест: Млад маж пронајден мртов среде Прилеп

Мртов маж на возраст од околу 30 години е пронајден утрово во Прилеп. На телото на починатиот нема траги на насилство, а по обдукцијата се очекува да биде познато како настапила смртта. Според првичните информации на прилепското…

Без вода делови на Аеродром и Сопиште

Од ЈП „Водовод и канализација“ е добиено известување дека денеска поради реконструкција на водоводна мрежа ф-100 мм на улицата 23 Октомври, раскрсница со Бојмија, со прекинато водоснабдување ќе бидат корисниците од високата зона Бојмија…

Промоција на кампањата “На секое дете му треба семејство” во Ресен

Во организација на ЈУ Центар за Социјални работи Ресен и локалната самоуправа на ден 17.07.2018 година (Вторник) со почеток во 11 часот во големата сала на општина Ресен ќе се оддржи јавна презентација во склоп на кампањата: “На секое дете…