20.8 C
Скопје
21. јули 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Дроновите ја надлетуваат Грција, досега исплатени 350.000 евра за нелегалните лежалки

Официјалните лица неодамна суспендираа три нелиценцирани плажи поради поставување лежалки и работа без соодветен договор, соопшти Министерството за економија во Грција.

Властите истражија повеќе од 1.000 поплаки од јавноста на туристичките места, како што се островот Крф, полуостровот Халкидик и Атика, регионот околу Атина, во обид да се справат со прекумерниот туризам.

Минатата година Грција ја посетиле рекордни 33 милиони луѓе, пет милиони повеќе отколку во 2022 година.

Дроновите летаат над Атина за надзор, а се користат сателитски снимки и специјална апликација MiCoast, каде што луѓето може да го споделат своето искуство од плажа или да се пожалат.

Грците исто така може да се повикаат на земјишниот регистар за да пријават незаконско окупирање на плажите.

Според новите правила воведени во март, чадорите и лежалките мора да бидат оддалечени најмалку четири метри од морето. А на плажите што имаат помалку од четири метри песок не е дозволено изнајмување.

Повеќето казни се ограничени на лежалки и чадори што заземаат премногу простор на плажата, соопшти владата.

Како резултат на тоа, за пет дена беа издадени казни во вредност од речиси 350.000 евра, соопшти владата во понеделникот.

Грчката влада презеде акција кога локалното население на југоисточниот остров Парос почна протести, наречени „движење крпа“ барајќи слободен, неоптоварен пристап до морскиот брег.

Демонстрантите го осудија присвојувањето многу плажи од страна на деловните субјекти, кои поставуваат чадори и лежалки за изнајмување во текот на денот, некои и по многу високи цени.

„Нашата цел е да ги заштитиме животната средина и правото на граѓаните на слободен пристап до плажата и да го зачуваме нашиот туристички производ, како и здравото претприемаштво“, се вели во изјавата на министерот за економија, Костис Хацидакис.

Беспилотни летала ќе летаат над познатите острови Киклади и Додеканези, во близина на турскиот брег, во следните неколку дена за да ги означат можните прекршувања/Извор:Makfax