26.8 C
Скопје
19. јули 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
БИЗНИС

Поскапуваат некои од горивата

Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад на Република Северна Македонија (РКЕ) донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,15 % во однос на одлуката од 28.6.2024 година.

Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат зголемување кај бензините во просек за 0,868 %, кај дизелот зголемувањето е во просек за 0,368 %, кај екстра-лесното масло зголемувањето е во просек за 0,387 % и кај „мазутот“ зголемување во просек за речиси 0,170 %.

Курсот на денарот во однос на доларот во изминатиот период по кој беа формирани цените со претходната пресметка е повисок 0,042 %.

Од 2.7.2024 година од 00.01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

– моторен бензин ЕВРОСУПЕР БС-95 – 83,00 (денари/литар)

– моторен бензин ЕВРОСУПЕР БС-98 – 85,00 (денари/литар)

– дизел-гориво ЕВРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) – 76,50 (денари/литар)

– масло за горење екстра-лесно 1 (ЕЛ-1) – 75,00 (денари/литар)

– „мазут М-1 НС“ – 48,008 (денари/килограм)

Малопродажната цена на бензинот ЕВРОСУПЕР БС-95 се зголемува 0,50 денари/л.

Малопродажните цени на бензинoт ЕВРОСУПЕР БС-98, на ЕВРОДИЗЕЛОТ (Д-Е V) и на екстра-=лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) не се менуваат

Малопродажната цена на „мазутот М-1 НС“ се зголемува 0,080 денари/кг./Извор:Makfax