21.8 C
Скопје
24. јули 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МАКЕДОНИЈА

Змија касна двајца мажи од Велес, префрлени се на Инфективна клиника во Скопје

Двајца велешани биле каснати од змија додека работеле на лозје вчераутро кај селото Војница. Откако им се влошила состојбата се префрлени на Инфективната клиника во Скопје.

Мажите на возраст од 76 и 64 години денеска се во релативно подобра состојба. Двајцата најверојатно налетале на змиско гнездо, а змијата, според нивно кажување поскок, го каснала прво едниот на дланката, па потоа и другиот кој сакал да помогне.

Тргнале кон Велес, и побарале Итна помош, која ги престанала по патот и веднаш им дала серум против отровот.

Биле хоспитализирани во велешката болница, но откако попладнето состојбата им се влошила биле донесени на инфективна.

Состојбата со змиите во текот на ова лето поради високите температури и топлото време е алармантна, а од Центар за управување со кризи постојано стасуваат апели граѓаните да внимаваат.

Служба за заловување на влекачите кај нас нема./Извор:Makfax