39.8 C
Скопје
15. јули 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Кејт Мидлтон, принцезата од Велс за прв пат ќе се појави во јавноста по веста дека има рак

Кејт Мидлтон, принцезата од Велс се враќа и потврди дека всушност ќе присуствува на церемонијата „Trooping the Color“ овој викенд, што ќе го одбележи нејзиното прво појавување по шест месеци и откако ја објави дијагнозата на рак во март.

Мидлтон го откри своето претстојно појавување во натписот на објавата на социјалните мрежи споделена на 14 јуни.

„Со нетрпение очекувам да присуствувам на Роденденската парада на кралот овој викенд со моето семејство и се надевам дека ќе се приклучам на неколку јавни ангажмани во текот на летото, но подеднакво знаејќи дека сè уште не сум излезена од шумата“, објави принцезата од Велс.

Ова дојде заедно со фотографијата, направена од Мет Портеус, на која е снимена принцезата како стои под кралското дрво со скрстени раце и прекрстени нозе додека изгледа замислено. Таа, исто така, даде ажурирање за нејзиниот третман за рак и процесот што го направила.

„Добро напредувам, но како што знае секој што поминува низ хемотерапија, има добри и лоши денови“, напиша таа. „Во тие лоши денови се чувствувате слабо, уморно и морате да му се предадете на вашето тело да се одмара. Моето лекување е во тек и ќе трае уште неколку месеци“, продолжи таа.

„Во деновите кога се чувствувам доволно добро, задоволство е да се вклучам во училишниот живот, да трошам лично време на работите што ми даваат енергија и позитивност, како и да почнам да работам малку од дома.

„Учам како да бидам трпелива, особено со несигурноста. Земајќи го секој ден како што доаѓа, го слушам моето тело и си дозволувам да го одвојам толку потребното време за заздравување“, рече таа. „Ви благодарам многу за вашето континуирано разбирање и на сите вас кои толку храбро ги споделивте вашите приказни со мене“.

Последното јавно појавување на Мидлтон беше во декември 2023 година, кога заедно со своето семејство присуствуваше на божиќната служба. Откако беше подложена на операција на абдоменот во јануари, принцезата остана надвор од центарот на вниманието. Во март, Мидлтон сподели дека прима третман од рак во трогателно видео споделено на социјалните мрежи. Во тоа време, Мидлтон ги замоли фановите да ја почитуваат нејзината и приватноста на нејзиното семејство во овој период додека таа закрепнува.

„Се надеваме дека ќе разберете дека како семејство сега ни треба малку време, простор и приватност додека го завршам мојот третман“, рече таа. „Мојата работа отсекогаш ми носи длабоко чувство на радост и со нетрпение очекувам да се вратам кога ќе можам. Но, засега, морам да се фокусирам на целосно закрепнување“, рече таа. „Во овој момент, мислам и на сите оние чии животи биле погодени од рак. За сите кои се соочуваат со оваа болест, во која било форма, ве молам не губете верба или надеж./Извор:Makfax