24.8 C
Скопје
14. јули 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Press conference by NATO Secretary General Jens Stoltenberg following the first day of meetings of NATO Defence Ministers
СВЕТ

Столтенберг: Подготвени сме за порешителни акции против руските шпиони во земјите на НАТО

Членките на НАТО се подготвени да преземат поостри акции против руските шпиони во земјите-членки на алијансата, како одговор на кампањата на Москва со непријателски активности, кои вклучуваат акти на саботажа и сајбер напади, изјави денеска генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

„Видовме неколку примери на саботажа, обиди за палење, сајбер напади, дезинформации“, изјави Столтенберг за новинарите, додавајќи дека министрите за одбрана на НАТО ќе се фокусираат на „руската кампања на непријателски активности против сојузниците на НАТО“ на претстојниот состанок во Брисел.

Столтенберг рече дека министрите ќе разговараат и за опциите на НАТО да одговори на руските закани, вклучително и заштитата на критичната поморска и сајбер инфраструктура, како и за „построги ограничувања за рускиот разузнавачки персонал во земјите на Алијансата“./Извор:Makfax