25.8 C
Скопје
23. јули 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Еден од заложниците на Хамас кој осум месеци беше заробен: Не покриваа со ќебиња кога беше топло

Семејството на еден од заложниците спасен во израелската операција за време на викендот објави дека претрпел психичко малтретирање во текот на осумте месеци кога Хамас го држеше во заробеништво во Газа, пишува Си-Ен-Ен.

Андреј Козлов (27) беше спасен заедно со Ноа Аргамани (25), Алмог Меир Јан (21) и Шломи Жива (40) за време на рацијата во бегалскиот камп Нусејрат во центарот на Газа во саботата.

Козлов и другите заложници, Хамас ги држеше во две цивилни згради во густо населена област. Израелските одбранбени сили (ИДФ) соопштија дека рацијата била извршена во двете згради истовремено од страв дека киднаперите ќе убијат некои од заложниците доколку дознаат дека операцијата е во тек.

Рускиот државјанин, Козлов се преселил во Израел пред речиси две години. Тој работеше како обезбедување на музичкиот фестивал „Нова“ на 7 октомври кога беше киднапиран и одведен во Газа, според Си-Ен-Ен.

Во интервју за Си-Ен-Ен, семејството на Козлов откри некои детали за голготата низ која поминале нивниот син и брат, вклучително и дека тој првично верувал дека израелските сили кои го спасиле биле испратени да го убијат.

Таткото на Козлов, Михаил Козлов, рече дека неговиот син бил „многу исплашен“ затоа што милитантите на Хамас со месеци лажно зборувале дека „Израел сака да ги убие сите“, тврдејќи дека „тие биле проблем за Израел“.

„Му беше кажано дека Израел сака да го убие. Не му беше јасно зошто дојде ИДФ. Се плашеше дека ИДФ дошле да го убијат. Му требаше време да сфати дека дошле да го спасат“.

Михаил рече дека неговиот син не сакал да ги открие сите начини на кои го малтретирале, но рекол дека „не го третирале како маж“.

„Би рекол дека го казнувале за секое однесување за кое сметале дека е погрешно“, рече тој.

Еден од примерите што ни ги наведе Андреј е дека во најжешкото време од денот го покривале со ќебиња“, вели тој.

„Тоа е многу тешко искушение. Да се ​​дехидрира за време на жештините“.

Неговиот брат Дмитриј рече: „Се трудеа да не остават никакви физички траги. Но сепак ќе го казнеа на овој или оној начин. Многу често за тривијални работи“.

Му било кажано, вели, да не зборува на хебрејски, туку да шепоти на англиски.

Опишувајќи ја нивната повторна средба, Михаил рече дека првата средба била многу трогателна.

„Очекувавме да имаме радосна средба, но наместо тоа, тој клекна, пукна во солзи и тоа беше многу трогателно за нас“, додава тој.

Дмитриј рече дека неговиот брат се чувствува должен кон Израел.

Со спасувањето на четворицата заложници, 116 остануваат во Газа од нападот на 7 октомври. Се верува дека 41 се мртви.

Михаил рече дека се залага за ослободување на преостанатите заложници со какви било средства – преговори или понатамошна воена акција.

Лекарот задолжен за лекување на заложниците изјавил дека тие биле тепани додека биле во заробеништво на Хамас во Газа.

„Тоа беше грубо, сурово искуство, со многу злоупотреба, речиси секој ден“, изјави д-р Итаи Песах за Си-Ен-Ен. „Секој час, на физичка и ментална и други видови на злоупотреба, тоа е нешто што е неразбирливо“.

Песах рече дека осумте месеци поминати во заробеништво „оставиле значителен белег врз нивното здравје“ и покрај тоа што првично се појавиле во добра состојба, сите биле неухранети. „Тие немаа протеини, па нивните мускули се екстремно истрошени“.

Тој рече дека заложниците му рекле дека биле преместени неколку пати. Снабдувањето со храна и вода било нестабилно.

„Имало периоди кога речиси воопшто не добивале храна“, нагласи тој./Извор:Makfax