35.8 C
Скопје
21. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
БИЗНИС

Европските и американските берзански индекси се претежно во пораст, цената на нафтата и златото падна

Европските и американските берзански индекси денеска се во најголем дел во пораст, а во исто време е забележан и пад на цената на нафтата и златото.

Пазарите се смирија бидејќи стана јасно дека центристичките и проевропските партии ќе го задржат мнозинството во Европскиот парламент по изборите во недела, пренесува Еурактив.

Индексот DAX на Франкфуртската берза денеска во 9:15 часот порасна на 18.522,75 поени, британскиот FTSE 100 на 8.242,63 поени, францускиот CAC 40 на 7.918,46 поени, а московскиот MOEX падна на 3.172,8 поени./Извор:Makfax