18.8 C
Скопје
15. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МЕТЕОCENTARМАКЕДОНИЈА

Следуваат пеколни температури од над 37°C – Метеоцентар ја објави деталната прогноза за следните 4 дена

Ќе преовладува сончево и топло со мала до умерена облачност, а во попладневните часови ќе има изолирана појава на пороен дожд и грмежи. Температурата ќе биде во постепен пораст, а особено топло се очекува од почетокот на следната седмица.

Прогноза за 08.06.2024
Минимална температура: 11°C до 20°C
Максимална температура: 28°C до 36°C

Сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Попладне ќе има ретка појава на локален пороен дожд и грмежи Ќе дува слаб ветер од северозападен правец. UV=8

Прогноза за 09.06.2024
Минимална температура: 12°C до 20°C
Максимална температура: 29°C до 36°C

Сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Попладне ќе има ретка појава на локален пороен дожд и грмежи. UV=8

Прогноза за 10.06.2024
Минимална температура: 13°C до 21°C
Максимална температура: 30°C до 37°C

Сончево и топло со умерена облачност. Попладне ќе има локална појава на пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. UV=8