34.8 C
Скопје
13. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Племе се навлекло на филмови за возрасни откако добило интернет

Само неколку месеци откако добило брз интернет, едно племе во Бразил станало зависно од филмови за возрасни.

Реката Итуи во септември Амазон беше поврзан со сателитската мрежа на американскиот милијардер Илон Маск. Заедницата ја прифатила технологијата, воодушевувајќи се, меѓу другото, од можноста брзо да повикаат брза помош во случај на каснување од отровна змија, а воодушевени се и од фактот што можат да бидат во контакт со далечни роднини. Но, имаше и некои, да речеме, помалку посакувани последици од поврзувањето на Интернет. Членовите на племето, предупредуваат оние кои комуницираат со нив, станале „мрзеливи“, се лежат во хамак, поминуваат цел ден на WhatsApp, озборуваат и разговараат со непознати на Инстаграм. Агресивно однесување.

Луѓето од Марубо се израснати во култура каде дури и бакнувањето во јавност се смета за скандалозно, а сега споделуваат експлицитни видеа едни со други. Водачот на здружението Марубо во блиското село предупредува и дека членовите на племето престанале да разговараат со своите семејства откако добиле пристап до Интернет. Еден од племенските старешини, пишува британски Телеграф, тврди дека сите биле многу среќни кога во нивното племе дошол интернетот, а сега работите од ден на ден се влошуваат.

Друг тврди дека племето сега е принудено да ги ограничи часовите кога неговите членови можат да пристапат на Интернет бидејќи дигитализацијата толку многу ја променила рутината на племето што неговите членови се мачат дури и да ловат. – Еве, ако не ловите риби, тогаш не ни јадете – ги пренесува британски Телеграф зборовите на еден племенски старешина.