34.8 C
Скопје
13. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Силен земјотрес ја погоди централна Турција

Земјотрес со јачина од 4,1 степени според Рихтеровата скала е регистриран во централна Турција.

Епицентарот бил на 26 километри од Антакија, а земјотресот е регистриран на длабочина од 12 километри.

Засега нема информации за материјална штета.

Граѓаните велат дека земјотресот бил почувствуван доста силно.

„Тоа траеше околу неколку секунди, многу се тресеше“, наведуваат на страната ЕМСЦ./Извор:Makfax