28.8 C
Скопје
24. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МЕТЕОCENTARМАКЕДОНИЈА

Вистинско лето, температурите ќе надминат 36°C – Метеоцентар со детална четиридневна прогноза

Во следните денови времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност, а во попладневните часови ќе има изолирана појава на пороен дожд и грмежи.

Прогноза за 06.06.2024
Минимална температура: 9°C до 18°C
Максимална температура: 26°C до 34°C

Сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Попладне, во јужните делови ќе има услови за ретка појава на пороен дожд и грмежи. UV=7

Прогноза за 07.06.2024
Минимална температура: 8°C до 18°C
Максимална температура: 27°C до 35°C

Сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб променлив правец. UV=8

Прогноза за 08.06.2024
Минимална температура: 10°C до 18°C
Максимална температура: 28°C до 36°C

Сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Попладне ќе има локална појава на пороен дожд и грмежи. UV=8