18.8 C
Скопје
16. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

(Видео) Кинеската сонда слета на темната страна на Месечината

Сондата лансирана од Кина на почетокот на мај слета на далечната страна на Месечината за да собере примероци.

Сондата Chang’e 6, која полета од Центарот за вселенско лансирање Венчанг на тропскиот остров Хаинан, слета како што беше планирано во огромниот басен на Јужниот Пол-Аиткен, еден од најголемите познати кратери од удар во Сончевиот систем. Новинската агенција „Ксинхуа“ пренесе соопштение од кинеската вселенска администрација.

Оваа 53-дневна мисија лансирана на 3 мај треба да овозможи да се земат првите примероци од далечната страна на Месечината, ретко истражена област на Земјините сателити.

Ќе се обидат да соберат лунарен материјал

Сондата ќе се обиде да собере лунарен материјал и да спроведе други експерименти во зоната на слетување, користејќи ја својата дупчалка за земање примероци од подземјето и нејзината роботска рака за да грабне материјал.

Процесот треба да биде завршен во следните два дена, додаде „Ксинхуа“.

Кина веќе испрати сонда на далечната страна на Месечината во 2019 година, но не донесе никаков примерок.

Научниците веруваат дека далечната страна на Месечината – таканаречена затоа што е невидлива од Земјата, а не затоа што никогаш не ги фаќа сончевите зраци – е повеќе ветувачка за истражување бидејќи нејзините кратери се помалку покриени со древни текови на лава отколку оние на блиската и видлива страна./Извор:Makfax