18.8 C
Скопје
16. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Северна Кореја пушти стотици балони полни со ѓубре кон јужниот сосед, соопшти јужнокорејската војска.

Северна повторно и’ испрати на Јужна Кореја балони полни со ѓубре

Од вчера до утринава во различни делови на Јужна Кореја биле пронајдени околу 600 балони лансирани од Северна Кореја, соопшти Заедничкиот штаб.

На граѓаните им се препорачува да внимаваат поради паѓање на шут и да не допираат предмети за кои постои сомневање дека дошле од север.

Во главниот град Сеул, градскиот совет испрати СМС пораки предупредувајќи дека неидентификувани објекти – за кои се сомнева дека се од Северна Кореја – се откриени на небото во близина на градот. Засега нема извештаи за повредени или материјална штета.

Претходно оваа недела, владата на Ким Џонг Ун лансираше стотици балони полни со ѓубре кон Јужна Кореја.

Од вторникот навечер до средата, во делови на Јужна Кореја биле пронајдени околу 260 севернокорејски балони.

Што имаше во балоните?

Беа испратени тимови за брза реакција и деминирање на хемикалии за отстранување на остатоците. Војската соопшти дека балоните пренесувале различни видови ѓубре и ѓубриво, но не содржеле опасни материи како хемиски, биолошки или радиоактивни субстанци.

Пронајдени се некои балони со тајмери ​​кои сугерираат дека се дизајнирани да пукаат со отпадот во воздухот.

Ким Јо Јонг, сестрата на лидерот, во средата рече дека нејзината земја ја исполнува својата закана да го растера купот ѓубре.

Таа додаде дека ова е одговор на јужнокорејските активисти кои преку граница испраќаат летечки транспаренти против Северна Кореја.

„Кога ќе доживеете колку е гадно и исцрпувачко да одите наоколу и да собирате ѓубре, ќе сфатите дека не треба така лесно да зборувате за слободата на изразување кога станува збор за флаери во пограничните области“, рече таа.

„Јасно ќе ставиме до знаење дека во иднина ќе одговориме со 10 пати повеќе ѓубре отколку што ни фрлаат Јужнокорејците“, додаде.

Шин Вон-сик, министер за одбрана на Јужна Кореја, го опиша потегот како „незамисливо однесување“./Извор:Makfax