13.8 C
Скопје
15. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МАКЕДОНИЈА

Детали за убиството во Боговиње: Во кафеаната во која бил застрелан мажот имало и други лица, се сослушуваат сведоци

Обвинителството изнесе детали за убиството што утрово се случи во угостителски објект во Боговиње.

Од тука велат дека бил извршен увид, а убиецот е идентификуван и приведен. Кај него е пронајдено и оружјето со коешто го извршил делото.

Според првичните информации, настанот се случил во угостителски објект во кој во тој момент имало и други лица.

„Осомничениот и жртвата имале вербална расправија, по што сторителот извадил огнено оружје и започнал да пука“, велат од Обвинителството.

Издадена е наредба за обдукција на починатиот, како и наредба за прибирање и вештачење на траги од лице место.

Ќе се вршат разговори со сведоци на настанот и со други лица.

Претходно, од МВР информираа дека за убиството е осомничен педесетгодишен маж со иницијали М.М., додека жртвата е А.Ј. од Боговиње. Убиството се случило утрово околу 10 часот и 15 минути, а 15 минути подоцна мажот бил фатен во своето „бмв“ во Тетово и приведен од страна на полицијата.

При прегледот на возилото била пронајдена и одземена автоматската пушка со којашто го извршил убиството./Извор:Makfax