24.2 C
Скопје
22. јули 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Шји Џјинпинг вети помош за Газа: Правдата не треба трајно да отсуствува

Кинескиот претседател, Шји Џјинпинг, во четвртокот вети помош за Појасот Газа и се заложи за мировна конференција на состанокот со највисоките претставници на арапските земји.

Кина го поддржува полноправното членство на Палестина во ОН и свикувањето на поголема, поавторитативна и ефективна меѓународна мировна конференција, рече Шји во четвртокот во Пекинг.

Шји рече дека Пекинг има намера да помогне во повоената реконструкција и ќе донира 3 милиони долари на Агенцијата на Обединетите нации за помош и работа за палестинските бегалци на Блискиот Исток (UNRWA).

„Војната не треба да продолжи бесконечно, правдата не треба трајно да отсуствува“, изјави претседателот на кинеската држава и лидер на Комунистичката партија.

Пекинг зазеде неутрален став во тековниот конфликт во Газа и постојано повикува на разговори за прекин на огнот без директно да ги осуди нападите на палестинската милитантна група Хамас на 7 октомври кои го предизвикаа конфликтот.

Во средата, Министерството за надворешни работи во Пекинг уште еднаш ја изрази својата загриженост поради израелската офанзива врз градот Рафа во јужниот дел на Газа и ги повика „релевантните страни“ да ги прекинат борбите.

Кина со години има добри односи со арапскиот свет богат со ресурси.

Кралот на Бахреин Хамад бин Иса Ал Калифа, египетскиот претседател Абдел-Фатах ал-Сиси, тунискиот претседател Каис Сајед и претседателот на Обединетите Арапски Емирати шеикот Мохамед бин Зајед Ал Најан отпатуваа во Пекинг на Кинеско-арапскиот форум за соработка.

Пекинг инвестира пари во голем број проекти во регионот преку својата иницијатива „Појас и пат“. Шји ги наведе зелените технологии и вештачката интелигенција како други потенцијални области на соработка./Извор:Makfax