23.8 C
Скопје
19. јули 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Израел: Имаме намера да ја прошириме воената операција во Рафа

Израел има намера да ја прошири воената операција во Рафа, му изјави денеска министерот за одбрана, Јоав Галант, на советникот на американскиот претседател Џо Бајден, кој предупреди на поголема акција во градот на југот на Појасот Газа, што може да доведе до масовни цивилни жртви.

Израел го опишува Рафа, град на границата на крајбрежната енклава со египетскиот Синај, како последно засолниште на исламистичкото движење Хамас, чие лидерство и борбен капацитет се обиде да го оневозможи за време на повеќе од седуммесечната војна.

По неколку недели јавно несогласување со Вашингтон за планирањето на нападот на Рафа, Израел им нареди на палестинските цивили да евакуираат делови од градот на 6 мај, а израелските војници и тенкови ја почнаа операцијата. „Ние сме посветени на проширување на копнената операција во Рафа за да ги завршиме отстранувањето на Хамас и враќањето на заложниците“, му рекол Галант на советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џејк Саливан, се вели во соопштението од неговата канцеларија.

Израел верува дека Хамас држи десетици заложници во Рафа по нападот на јужен Израел на 7 октомври. Западните сили и Египет изразија загриженост за судбината на стотици илјади раселени Палестинци, кои се засолниле таму и покрај израелските гаранции за нивната безбедност.

Агенцијата на Обединетите нации за помош и работа за палестинските бегалци (УНРВА) денеска соопшти дека проценува оти од 6 мај Рафа го напуштиле 810.000 луѓе, што е потенцијално повеќе од половина од неговото воено население.

Во соопштението од канцеларијата на Галант се истакнува дека тој „на советникот Саливан му ги претставил мерките што Израел ги спроведе за евакуација на населението од областа Рафа и обезбедување соодветен хуманитарен одговор“./Извор:Makfax