13.8 C
Скопје
15. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ЗДРАВЈЕ

Совети за здраво тело: Како да го потиснете гладот ​​и желбата за слатки, пробајте ги овие 4 начини

Кога станува збор за исхраната, сосема е природно и нормално понекогаш да се препуштите на желбата и да јадете слатки. Но, во исто време, многу е важно да се изгради добар однос со храната, за да бидете поздрави и да се чувствувате подобро.

Ако сакате да постигнете подобар изглед и да бидете здрави, од суштинско значење е правилната исхрана. Затоа неколку едноставни правила ќе ви помогнат во моментите кога имате желба за слатка или друга висококалорична храна.

Кога луѓето се под стрес, тие често посегнуваат по нездрава храна. Некои клинички студии покажаа врска помеѓу повисоките нивоа на кортизол (хормонот на стрес) и грицкањето како одговор на секојдневните проблеми.

Обидете се со хербални суплементи
Доколку чувствувате желба за слатка храна, иако сте имале обилен оброк, треба да пробате суплементи од растителна основа. Имено, постојат голем број на суплементи со органски билки како зелен чај, масло од коноп, бела црница и слично.

Бидете свесни дали имате слатко или вистинска потреба
Истражувањето на Американската психолошка асоцијација покажа дека речиси 40 отсто од возрасните консумираат брза храна како одговор на стресот. Обидете се да се ослободите од стресот со помош на физички активности како јога, одење или трчање. На овој начин ќе го пренасочите вашето размислување на други задачи.

Јадете хранливи оброци
Понекогаш потребата за нездрава храна не доаѓа од досада или стрес. Сепак, понекогаш се работи за недостаток на хранливи материи. Желбата за шеќер може да се должи на потребата да се стабилизира нивото на шеќер во крвта.

Дознајте што ви кажува вашето тело
Кога телото е гладно, тоа испраќа сигнал, а науката ја дефинира желбата како патолошки интензивно чувство на желба. Затоа, здрав однос со храната е од суштинско значење, бидејќи на тој начин ќе ја разберете разликата помеѓу желбата и вистинските знаци.