16.8 C
Скопје
22. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ГЕРМАНИЈА

Австралија продава 100 оклопни возила на Германија, цената е повеќе од 600 милиони евра

Австралија денеска потпиша договор за извоз на повеќе од 100 оклопни возила во Германија, што се опишува како „најтешкиот“ договор на австралиската одбранбена индустрија во историјата.

Според договорот, германскиот производител на оружје Рајнметал ќе произведува носачи на тешко оружје Боксер во својата фабрика во источната австралиска држава Квинсленд. Возилата потоа ќе бидат извезени за употреба на германската армија.

Договорот беше одобрен во германскиот парламент, откако австралискиот премиер Ентони Албанезе присуствуваше на потпишувањето на начелниот договор меѓу Германија и Австралија за време на неговата посета на Берлин во јули.

Договорот, кој ќе донесе повеќе од 1 милијарда австралиски долари (605 милиони евра) за австралиската економија, ќе обезбеди повеќе од 600 директни работни места, а уште повеќе кога ќе се пресмета синџирот на снабдување, рече Албанезе.

Австралискиот министер за одбрана Ричард Марлс рече дека договорот е најголемиот воен извозен договор во историјата на земјата.

„Производството и извозот на оклопните транспортери за тешко оружје „Боксер“ во германската армија го нагласува зајакнувањето на односите меѓу нашите две земји“, рече тој во изјавата.

Спонзорирано: