5.8 C
Скопје
4. март 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МАКЕДОНИЈА

Приведен бегалец од затвор, осуден на казна од шест години

На 08.02.2024 околу 13.45 часот на раскрсница помеѓу с.Бомово и Дебар , во близина на државната граница со Р.Албанија полициски службеници од Полициска станица за гранични проверки и граничен надзор Блато го лишиле од слобода М.А . (31 ) од Дебар. Тој бил осуден на казна затвор од шест години за сторено кривично дело по член 215 од Кривичниот законик, а бил баран по потерница врз основа на наредба од Казнено – поправната установа Затвор Идризово за доиздржување на три години од казната. Лицето ќе биде предадено на надлежната казнено поправна установа.