5.8 C
Скопје
27. февруари 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+МАКЕДОНИЈА

Првоосомничениот за убиството на Вања уапсен вечерва во Турција

Љупчо Палевски Палчо, првоосомничен за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, е уапсен е уапсен на аеродром во Турција по меѓународната потерница која ја објави македонското МВР. по распишаната меѓународна потерница од МВР по двојното убиство на Вања Ѓорѓиевска и Панче Жежовски, јавуваат српските медиуми.

Вечерва беше уапсен 46-годишен скопјанец, кој како што соопшти обвинителството, го превезувал Палевски преку Бугарија до Турција, со што му помогнал да побегне од државата.

Другите осомничени вечерва беа донесени во Кривичниот суд, каде судија на претходна постапка ќе треба да одлучи по предлогот на обвинителството за продолжување на мерката притвор.