10.8 C
Скопје
3. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
БИЗНИС

Просечната нето плата рекордни 37.876, бруто 56.896 денари

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во септември годинава изнесува 37 876 денари, и е за 16.4 отсто поголема од истиот месец лани, соопшти Државниот завод за статистика.

Просечната месечна исплатена бруто-плата, пак, во септември 2023 година, изнесувала 56 896 денари.