5.8 C
Скопје
7. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ТЕХНОЛОГИЈА

Не потпаѓајте на оваа лажна објава ако користите Фејсбук

Изминативе денови на Фејсбук се појави позната објава во која поверуваа голем број корисници на оваа социјална мрежа.

Имено, на Фејсбук кружи соопштение во кое корисниците се поканети да споделат одреден текст на својот Timeline за да ги заштитат своите лични податоци.

Истата лажна објава ги предупредува корисниците дека Фејсбук наскоро ќе почне да плаќа.

“За секој случај. Забелешка: Бевме советувани од адвокат да го објавиме ова. Повредата на приватноста може да биде казниво со закон”, пишува на почетокот на оваа лажна објава.

На корисниците им се советува да не наседнуваат на оваа лажна објава, бидејќи со тоа што ја споделуваат на нивниот Timeline, не ги штитат своите податоци.

Исто така, Фејсбук нема да почне да ја наплаќа претплатата од понеделник, се вели во објавата. Мета најави воведување претплати на Facebook и Instagram, но тоа е опционално и овозможува гледање содржини без реклами.

Се истакнува дека содржината на објавата е измислена, лошо преведена и многу е чудно што ја споделуваат голем број луѓе.

ПОПУЛАРНО НА ИНТЕРНЕТ...

1.

ДРЖАВАТА ДЕЛИ ПОМОШ: По 3000 денари месечно за пензионерите кои земаат најниски пензии – пари секој месец ќе им стигаат и на учениците и студентите

2.

АХВ: Се повлекува негазирана флаширана вода, не е безбедна за пиење!

3.

Ескорт дамите открија како изгледа платената интимна врска: „Често доживувам оргазам со спонзори“