4.8 C
Скопје
10. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МОЗАИК

Сезоната во која сте родени го открива вашиот карактер, но и вашата судбина

Како сезоната во која сте родени влијае на вашиот карактер, личност и судбина?

Бројни научни студии ја разгледаа оваа тема и беше откриено дека луѓето родени во иста сезона имаат многу повеќе заедничко отколку што би можеле да замислат. Издвоени се специфични темпераменти и карактеристики на кои влијае сезоната во која сте родени – дознајте што вели тоа за вас:

Роден во пролет
Според резултатите од различни анализи, луѓето родени во пролет имаат најголем оптимизам. Секој проблем го гледаат како можност за понатамошен развој. Тие се сметаат за луѓе кои можат да имаат најмногу среќа во животот, а тоа може да се поврзе и со висок оптимизам. Исто така, се верува дека децата од април се најкреативните луѓе, наклонети кон уметност и разни достигнувања. Британско истражување покажува дека луѓето родени во март и април се природни лидери. Тие често се на лидерски позиции и знаат како да водат тим. Истражувањето на Универзитетот во Саутемптон покажува дека луѓето родени во пролет имаат најмал ризик да развијат алергии.

Роден во лето
Децата на лето имаат исто високо ниво на оптимизам, но се значително поамбициозни од луѓето родени во пролет. Сепак, тие исто така можат да бидат склони кон ненадејни промени во расположението и егоизам. Нивната интуиција е подобрена, но имаат и точен „внатрешен часовник“ – вашето тело знае само кога е време за будење, јадење, спиење и лесно се прилагодува на промените во времето и температурата. Се карактеризираат со огнен темперамент, постојана желба за забава, лесно воспоставуваат контакти и се дружат. Тие најмногу се борат за својата позиција и успех и на училиште и на работа. Истражувањата покажуваат дека тие имаат зголемен ризик од проблеми со видот и алергија на глутен.

Роден во есен
Тие одат од крајност до крајност – или се целосно рамнодушни, или се луди перфекционисти кои мора да направат сè совршено. Иако есента често се смета за најсивиот период од годината, истражувањата покажуваат дека овие луѓе имаат најмал ризик од чести депресивни состојби. Имаат големи когнитивни способности и често се најуспешни на училиште. Се карактеризираат со издржливост и сила, но имаат поголем ризик од астма или развој на алергија на одредени видови храна. Германско истражување спроведено на милион луѓе во Данска и Австрија докажува дека луѓето родени меѓу октомври и декември живеат најдолго.

Роден во зима
Луѓето родени во зима покажуваат креативност и генијалност уште во детството. Тие се тимски играчи, особено бебиња родени во јануари. Тие се главно автентични, имаат тенденција да се истакнат по нешто. Се верува дека во овој период се раѓаат најљубезните луѓе и дека зимските деца се најпослушни. Тие се истакнуваат по смислата за хумор и обично се весели по природа. Сепак, истражувањето на Универзитетот Кардиф покажува дека зимските деца имаат поголем ризик од брз раст на кортизолот, хормонот на стресот, и затоа се сметаат за најризична група (гледајќи ја сезоната на раѓање) во однос на стабилното ментално здравје.