4.8 C
Скопје
10. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МЕТЕОCENTARМАКЕДОНИЈА

Синоптичарите излегоа со прогноза – Какво ќе биде времето

Малку до умерено облачно со сончеви периоди. Попладне облачноста ќе се зголемува и во западните и северозападните делови ќе има врнежи од дожд. Ќе дува засилен, повремено силен ветер од јужен правец, наместа со брзина над 70 km/h. Максималната температура ќе биде во интервал од 17 до 22 степени.

Времето и метеоролошки параметри за Скопје: променливо облачно со сончеви периоди,попладне со услови за краткотраен дожд. Ќе дува умерен до повремено засилен ветер од јужен правец. T= 20 °C, P= 970 hPa, U= 68 %, V= 7 m/s.

(Т- температура, P- притисок, U- релативна влажност, V- средна брзина на ветер)