10.8 C
Скопје
3. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
mickoski
МАКЕДОНИЈА

Мицкоски очекува Урсула фон дер Лајен да излезе со позиција за безусловен почеток на преговорите со ЕУ

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски рече дека од посетата на шефицата на ЕК, Урсула фон дер Лајен, очекува таа да излезе со позиција нашата држава да добие безусловен почеток на преговорите со ЕУ и дека без дополнителни условувања ќе ги отпочнеме преговорите, иако како што потенцираше, свесен е за недостатоците што ги имаме на домашен план.

„Ценам дека на тој начин ќе се одаде признание и на државата и на граѓаните за сето она кое што го направија изминативе 23 години, од првиот ден кога беше потпишан Договорот за стабилизација и асоцијација, и ќе се одаде признание и почит кон сите понижувања и омаловажувања, кои што мораше граѓаните да ги издегистираат, од промената на националното знаме па се до насилната промена на уставот и уставното име“, вели Мицкоски.

Тој очекува вакво признание од Урсула фон дер Лајен, посочувајќи дека „иако малку го почитува овој народ и држава, тоа е најмалку што може да направи“