20.8 C
Скопје
25. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МЕТЕОCENTARМАКЕДОНИЈА

Летни температури до 27 степени и наредните денови – Метеоцентар со детална прогноза за следните 4 дена

Продолжува периодот на релативно топло време за овој период од годината. Утре ќе дува умерен, а во западните делови повремено засилен ветер од југозападен правец. Потоа во следните денови по одделни котлини ќе има појава на утринска магла, а кон средината на неделата локални врнежи од дожд.

Прогноза за 29.10.2023
Минимална температура: 5°C до 13°C
Максимална температура: 21°C до 27°C

Сончево и топло со мала до умерена локална облачност и со слаб ветер од северозападен правец.

Прогноза за 30.10.2023
Минимална температура: 2°C до 11°C
Максимална температура: 20°C до 26°C

По одделни котлини ќе има појава на утринска магла, а во текот на денот сончево и топло со слаб до умерен ветер од јужен правец.

Прогноза за 31.10.2023
Минимална температура: 3°C до 11°C
Максимална температура: 20°C до 27°C

Сончево и топло со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. По одделни котлини ќе има услови за појава на утринска магла.