4.8 C
Скопје
10. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МАКЕДОНИЈА

Маричиќ – Копман: ЕУ е подготвена да ги забрза преговорите, домашните задачи клучни за напредок

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, во рамките на работната посета на Брисел оствари важна и продуктивна средба со директорот на Генералниот директорат за соседска политика и преговори за проширување при Европската комисија (ГД НЕАР), Герт Јан Копман.

Фокус на разговорот со Копман биле односите што Северна Македонија ги има со ЕУ, поддршката од државите членки за да продолжиме со процесот на пристапни преговори и важните реформи поврзани со евроинтеграцијата, особено владеењето на правото и борбата против корупцијата.

Од страна на Генералниот директор, Герт Јан Копман, е посочено дека ЕУ е подготвена да ги забрза преговорите, а со тоа дека и процесот на реформи ќе добие нова динамика бидејќи тие остануваат клучни за напредок кон полноправно членство во ЕУ.

На состанокот е потенцирана и подготвеноста на Европската Унија дополнително да го интензивира преговарачкиот процес со Северна Македонија, но и со државите од Западен Балкан во наредниот период, што ќе даде јасни и видливи резултати во приближувањето на регионот до полноправно членство во ЕУ.

Маричиќ рече дека европскиот пат и реформската агенда се приоритети на Владата и дека очекуваат да бидат за сите да биде, пред сè, во интерес на дијалогот, кој мора да е активен за воведување на европските стандарди и принципи во македонското општество.

„Важно е за нас да знаеме дека имаме партнери што ја сакаат Северна Македонија во ЕУ и кои веруваат дека сме подготвени за доброто на државата и граѓаните да го направиме следниот чекор кон ЕУ“, нагласи Маричиќ.

Денеска, во Брисел, се одржува и дводневниот „Глобална порта“ со наслов: „Посилни заедно преку одржливи инвестиции“, на кој учество ќе земе вицепремиерот за европски прашања, Маричиќ, на лидерската сесија посветена на образованието и истражувањето.