21.8 C
Скопје
27. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МОЗАИК

Плаќаат за да видат стаорци: Еден од најпознатите градови во светот доби нова атракција

Еден од најпознатите градови во светот, Големото јаболко, градот кој никогаш не спие, градот во кој соништата се остваруваат…

Сето тоа е Њујорк, омилена дестинација за многу патници која привлекува посетители од целиот свет.

Благодарение на големата динамика и раздвижената енергија што владее со неговите улици, Њујорк ги инспирира сите – од филмски режисери, уметници, музичари и модни дизајнери до секојдневни туристи.

Меѓутоа, во последниве недели, туристите се собираат во градот за да ги видат стаорците. Дали се молам? Да, добро прочитавте, стаорците станаа „туристичка атракција“ и ги има се повеќе во Њујорк!

Неодамна New York Post донесе интересна приказна за различни туристички агенции и тур-оператори кои својата понуда и внимание го насочиле кон необични дестинации во градот, како паркови и градилишта каде живеат стаорци.

Овој бизарен феномен е поттикнат од зголемената побарувачка на туристи кои бараат уникатни искуства, кои вклучуваат блиски средби со „подземните“ жители на еден од најпознатите градови во светот.

„Не се работи само за штетници. Стаорците станаа некако маскота за Њујорк, а луѓето сакаат да искусат да бидат дел од урбаниот екосистем“, рече Кени Болверк, туристички водич во Њујорк тајмс чии видеа од турнејата со стаорци ТикТок привлекуваат преку 10.000 прегледи. .

„Тие се како новите познати личности во Њујорк со целото медиумско внимание што го добиваат“, додаде Болверк.