21.8 C
Скопје
27. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ЗДРАВЈЕ

Решена мистеријата? Откриено дали семките од лубеница се здрави

Семките од лубеница се природен извор на манган, фосфор, калиум, протеини, есенцијални масни киселини…

Лубеницата одамна е придружена со приказната дека ако ги голтнете нејзините семки, тие можат да никнат во вашиот стомак. Денес ретко кој верува во тој мит, но многумина се прашуваат дали семките имаат некакво штетно влијание врз организмот.

„Семките од лубеницата се природен извор на манган, фосфор, калиум, протеини, фолна киселина, есенцијални масни киселини, железо и цинк. Овие различни хранливи материи, како што е манганот, помагаат мозокот и нервниот систем да функционираат правилно, додека фосфорот помага во здраво формирање на коските и го подобрува варењето“, наведува еден диететичар.

И белите и црните семки од лубеница содржат влакна, а оние што никнале се смета дека даваат уште повеќе нутритивни придобивки. Печените семки од лубеница наликуваат на семки од тиква и се здрава ужина.

Магнезиумот во семето игра клучна улога во производството на енергија, функционирањето на нервите и одржувањето на стабилен крвен притисок. Семето содржи и масни киселини кои го намалуваат нивото на холестерол и ги намалуваат шансите за срцев или мозочен удар. Значи, резултатите се во: лубеницата е опасна само ако ви слета на ногата.