17.8 C
Скопје
23. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МАКЕДОНИЈА

Претрес во демиркаписко – пронајдена муниција и алат за изработка, приведени две лица

Вчера како резултат на заеднички преземени мерки и активности на полицијата, приведени се Ќ.С.(28) и И.С.(23) од селото Корешница, демиркаписко.

При претрес во домот и помошните простории кај лицата извршен врз основа на наредба од судија на претходна постапка од Основен суд Кавадарци биле пронајдени и одземени 586 куршуми калибар 7,62х39, 50 боеви куршуми со различен калибар, две рачни бомби, еден топовски удар, запалка за рачна граната, два ловни патрони кал.16 мм, три кутии со барут, две кутии со сачми, алат и други предмети за изработка на муниција и марихуана.

Лицата се приведени и по документирање на случајот против нив ќе биде поднесена соодветна кривична пријава.