22.8 C
Скопје
25. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
БИЗНИС

Волстрит журнал: Visa и Mastercard ги зголемуваат надоместоците за плаќање со картички

Компаниите за картички Visa и Mastercard планираат да ги зголемат надоместоците што трговците ги плаќаат за прифаќање на платежни трансакции.

Се очекува таксите да се зголемат во октомври и април, пишува WSJ, повикувајќи се на информирани извори и документи што ги видел.

Многу од зголемувањата се однесуваат на онлајн купувањето, забележува американскиот деловен весник.

Трговците плаќаат провизија на банките што издаваат картички за секоја трансакција, а зголемувањето обично се пренесува на клиентите, предупредуваат регулаторите.