26.8 C
Скопје
19. јули 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
.БИЗНИС

Нова цена на горивата – Какви одлуки ќе донесе РКЕ?

Утре Регулаторната комисија за енергетика се очекува да објави нови цени на горивата во Македонија.

Во моментов на светските берзи нафтата од типот лондонски брент изнесува 84 долари за барел, додека американската ВТИ круд се продава за 80 долари за барел.

Ова се актуелните цени на горивата во земјава:

  • ЕУРОСУПЕР БС – 95 87.5 ден/л
  • ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 80 ден/л
  • ЕУРОСУПЕР БС – 98 90 ден/л
  • ЕКСТРА ЛЕСНО 1(ЕЛ-1) 80 ден/л