22.8 C
Скопје
25. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МАКЕДОНИЈАИЗБОР

Каракачанов: Бујар Османи во Брисел лобираше за Македонија на штета на Бугарија

Македонскиот министер за надворешни работи Бујар Османи, во Брисел посетуваше различни институции и лобираше за неговата држава. Контроверзниот бугарски политичар и поранешен функционер, Красимир Каракачанов, со остра критика кон бугарските власти и „восхитување“ за лобирањата од страна на македонската Влада.

„Се работи за тотално лобирање од страна на македонската Влада и колку што можеме да и се налутиме, толку можеме да и се восхитуваме“, изјавил Каракачанов во видео обраќање, пренесува БТА.

Каракачанов средбите на македонскиот шеф на дипломатијата, Османи во Брисел, вели дека се на штета на Бугарија.

Mакедонскиот министер за надворешни работи, Бујар Османи активно ги посетуваше различните институции во Брисел, посетуваше и имаше средби со различните групи европратеници, на кои искрено, без никаков двоумење, ја клеветеше Бугарија, навел Каракачанов објави БТА.