Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
БизнисВо тренд...

Проверете ги сметките: Тргнува исплатата на мајските пензии, ќе биде предвремена

Владата препорача банките предвремено да ги исплатат мајските пензии, и тоа за пензии со висина до 11.000 денари, исплатата да се изврши на 29.05.2023 година (понеделник).

Исто така за пензии со висина 11.001-14.000 денари, исплатата да се изврши на 30.05.2023 година (вторник), за пензии со висина 14.001-18.000 денари, исплатата да се изврши на 31.05.2023 година (среда) и за пензии со висина над 18.001 денари, исплатата да се изврши на 01.06.2023 година (четврток).

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи и пристап до меѓународно финансирање за поддршка на растот на регионот

Според последниот извештај на Светскиот економски форум, ризикот од фрагментација на глобалната економија (деглобализација) е еден од трите најголеми глобални ризици, заедно со кризата на трошоците на животот и климатските… Повеќе

Дали треба да се стави крај на манипулациите со брзите кеш кредити!? – Граѓаните бараат строга регулација

До брз кредит може да се дојде многу лесно со обично покажување на лична карта или со аплицирање онлајн, па така десетици граѓани од Македонија завршија со злоупотребени податоци, при… Повеќе