Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Мозаик

ДЕНЕСКА Е СПАСОВДЕН, НА ОВОЈ ПРАЗНИК ТРЕБА СИТЕ ДА ЈА КАЖАТ ОВАА МОЛИТВА: Се верува дека денот треба да почне со ОВИЕ ЗБОРОВИ

Празникот Спасовден се празнува секоја година 40 дена по Велигден, а се верува дека е еден од највеселите денови во годината.

Од античко време, многу обичаи и ритуали се поврзуваат со овој празник и тој ја означува победата на доброто над злото, односно вечната вера, љубов и надеж.

Празникот го симболизира и издигнувањето од пепелта, обновувањето на верата и го претставува најсреќниот ден бидејќи според обичаите се треба да започне на Спасовден. Се верува дека секој нов потфат што го правите на овој празник е проследен со радост.

На овој празник се кажува молитва која ја симболизира победата над лошата енергија и привлекувањето на доброто – преку мисли, постапки и однос кон себе и кон другите.

На Спасовден се изговара следнава молитва: „Свети Спасителу, спаси ги нашите души!

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски-Шолц: Германија ја повтори силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија… Прочитај повеќе

Судскиот Совет ќе расправа по индиции за судир на интереси во работата на Весна Дамева

Зоран БОЈАРОВСКИ Весна Дамева, член на Судскиот Совет и претседателка на ова тело од декември минатата година до 26 април годинава, кога беше разрешена од оваа должност, учествувала во постапки… Прочитај повеќе

Граѓаните бараат посилна регулација на брзите кеш кредити

Две третини од испитаниците или 65,3 отсто изјавиле дека државата треба дополнително да ги регулира условите и начините за земање на брзи кеш кредити, додека 16,7 проценти сметаат дека за… Повеќе

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и успешна трансформација кон органско производство се основите за успех на македонската винска индустрија. Ова се современите трендови во… Повеќе