Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Македонија

Маричиќ: Одговорноста за ЕУ е кај секој пратеник, нова преговарачка рамка ќе нема

Единствен план е да обезбедиме најмалку 80 пратеници коишто ќе гласаат за уставните измени, кажа вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ во гостувањето во емисијата „Детектор“.

-Одговорноста на секој пратеник ќе биде на крајот на тој процес да одлучи дали нашата држава да оди во ЕУ или да остане каде што е сега. Дали сакаат да излезе како сценариото во Бугарија каде што некои не сакаат ние да успееме за да можат да не тргнат на страна и да не тормозат уште 20 години или ќе го завршиме ова и ќе ги придобиеме сите уште еднаш на наша страна и Бугарите ќе ги изгубат сите аргументи. Во однос на тезата за репреговарање или ако испорачаме реформи немало да треба да се менува Уставот, верувајте премногу наши пријатели од силни држави дојдоа тука и кажаа јавно дека договорената и усвоена рамка нема повеќе да се менува. Треба да бидеме искрени, кажа Маричиќ.

Тој изрази увереност дека домашните политичари сакаат земјава да биде дел од пакетот кога ќе се отвори вратата првиот следен пат за нови членки во Унијата.

-Други алтернативи нема, тие или се неразвиени или не се добри, потенцира Маричиќ, додавајќи дека сме имале неправеден пат кон Унијата, но дека е битно да имаме јасен план за членство во Унијата и од страна на Брисел.

Според него, реална е целта за зачленување во 2030 година и за таа цел треба да се работи и да се исполнуваат обврските.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски-Шолц: Германија ја повтори силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија… Прочитај повеќе

Судскиот Совет ќе расправа по индиции за судир на интереси во работата на Весна Дамева

Зоран БОЈАРОВСКИ Весна Дамева, член на Судскиот Совет и претседателка на ова тело од декември минатата година до 26 април годинава, кога беше разрешена од оваа должност, учествувала во постапки… Прочитај повеќе

Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов закон нема да смеат да се наплаќаат астрономски камати и провизии

Во тек е процесот за носење на законските измени со кои максималната камата нема да смее да го надминува. Тоа значи доколку некој граѓанин зел 10.000 денари, максимум за камати… Повеќе

Граѓаните бараат посилна регулација на брзите кеш кредити

Две третини од испитаниците или 65,3 отсто изјавиле дека државата треба дополнително да ги регулира условите и начините за земање на брзи кеш кредити, додека 16,7 проценти сметаат дека за… Повеќе