Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Полиција го тресе Судски совет

Полицијата наредила проверка на сигурносните камери во Судскиот совет по пријава на члент, кој изразувал сомнежи дека некој неправедно му влегувал во канцеларијата и го претресувал работното место.

Денес, пред медиумите, претседателот на Судскиот совет, Сашко Георгиев, потврди дека претресот се случил. Во изјавата, Георгиев изрази дека не гледа проблем во оваа ситуација и дека не се обидува да се крие од неа. Според него, ако постојат сомнежи, нормално е да се изврши истрага. Меѓутоа, не откри дали било пронајдено нешто од значај при претресот.

Во врска со корупциската претставка против врховниот судија и членот на Судскиот совет, Георгиев изјави дека се превземени мерки и дека истрагата сега е во рацете на обвинителството. Тој дополни дека архивирањето на постапката и поднесувањето истата на обвинителството се дел од рутинската процедура.

Можеби ќе ве интересира…

Шеќеринска: Оптимист сум за нашиот влез во ЕУ

Во моментов Европската Унија е заинтересирана да го штити европскиот континент и го гледа забрзаното проширување како безбедносен влог, истакна поранешната министерка за одбрана Радмила Шеќеринска за време на панел-… Прочитај повеќе

Коциќ: Пратениците да се вразумат, или ќе одиме напред или ќе останеме без перспектива

Периодов јасно се гледа дека постои поделбата на проевропски и анти-ЕУ блок, рече пратеникот на СДСМ Ненад Коциќ во гостувањето во Телма телевизија. Тој обвини дека во однос на процесот… Прочитај повеќе

Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа

На девизните берзи вредноста на доларот во однос на кошницата валути порасна, по минатонеделниот пад. Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест… Повеќе

Повеќе од 40 претставени брендови на Саемот за транспорт од 07ми до 09ти јуни

Бизнис светот е синергија на упорност, визија, партнерство, но и квалитетни услуги и производи. Токму тоа е премисата на претстојниот Саем за транспорт 2023, на којшто ќе се претстават повеќе… Повеќе