Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Османи-Вархеји: Македонија останува посветена на реформската агенда, но и ЕУ да остане одлучна за забрзана интеграција на земјите од регионот

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамките на работната посета на Брисел, се сретна со еврокомесарот за соседство и проширување, Оливер Вархеји.

На средбата беше дискутирано за нашето ЕУ досие, нивото на подготвеност на нашата администрација за успешен скрининг процес и уставните измени како наша преземена обврска со цел забрзана интеграција во ЕУ.

„Северна Македонија останува силно посветена на реформската агенда и европските интеграции, во реализација на најголемата надворешно – политичка стратешка цел до 2030 година, но и ЕУ да остане посветена и одлучна за забрзана интеграција на земјите од регионот, со цел опипливи економско-социјални придобивки за нашите граѓани”, истакна Османи, додавајќи дека политиката на проширувањето е геостратешка инвестиција во мир, стабилност, безбедност и економска благосостојба на целиот европски континент.

Министерот Османи се осврна и на неопходноста од успешна социо-економска транзиција и поттикнување на интеграцијата на земјите од Западен Балкан во ЕУ уште пред членството.

Можеби ќе ве интересира…

Шеќеринска: Оптимист сум за нашиот влез во ЕУ

Во моментов Европската Унија е заинтересирана да го штити европскиот континент и го гледа забрзаното проширување како безбедносен влог, истакна поранешната министерка за одбрана Радмила Шеќеринска за време на панел-… Прочитај повеќе

Коциќ: Пратениците да се вразумат, или ќе одиме напред или ќе останеме без перспектива

Периодов јасно се гледа дека постои поделбата на проевропски и анти-ЕУ блок, рече пратеникот на СДСМ Ненад Коциќ во гостувањето во Телма телевизија. Тој обвини дека во однос на процесот… Прочитај повеќе

Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога ќе дојде ред за купување попустот го нема или важи само за производ кој го нема на залиха

И покрај носењето на измените на законот за заштита на потрошувачите, забележано е присуство на маркетинг промоции на компании за технологија и облека кое според граѓаните е манипулативно. Слично се… Повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе