Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Бизнис

Гејтс: Ова ќе ги замени онлајн продавниците, никогаш повеќе нема да одите во Амазон

Еден од основачите на Мајкрософт, милијардерот Бил Гејтс, денеска изјави дека развојот на агенти за вештачка интелигенција ќе ги замени пребарувачите и сајтовите за онлајн продажба.

„Никогаш повеќе нема да отидете на веб-локација на пребарувачот. Никогаш нема да отидете на Амазон… Кој и да ја освои позицијата личен агент ќе биде голема работа“, рече познатиот филантроп во „Голдман Сакс“ AI Forward 2023“ настан.

Пребарувачот Bing на Мајкрософт надмина 100 милиони дневни корисници претходно овој месец.

Коментирајќи го напредокот на вештачката интелигенција, Гејтс додаде дека е импресиониран од четботот Inflection AI, коосновач на Рид Хофман, американскиот претприемач кој стои зад деловно ориентираната социјална мрежа LinkedIn.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите нив

ДЕКЛАРАЦИЈА, ДОГОВОР МЕЃУ ЈАВНИОТ И ПРИВАТНИОТ СЕКТОР, ЕКОНОМИЈАТА ПРЕД ПОЛИТИКАТА, ИЗВОЗОТ НАД СИТЕ НИВ Многу бизнисмени долго време ме прашуваат која е појдовната точка за излез од сегашната состојба. Анкетите… Повеќе

Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа

На девизните берзи вредноста на доларот во однос на кошницата валути порасна, по минатонеделниот пад. Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест… Повеќе