Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Мозаик

Со топлото време се појавија и змиите, а ова е важно да го знаете: Еве како да ги избркате змиите од вашата куќа или двор

Никој не сака да гледа змија во својот двор. Сепак, змиите се важни природни предатори, ефикасно контролирајќи ја популацијата на глувци, стаорци и други потенцијално штетни глодари.

Бидејќи глодарите често се присутни кај луѓето, змиите им приоѓаат на домаќинствата од потреба, односно од потреба за храна. Поради благата клима на овие простори, змиите се широко распространети. Овде живеат 14 видови, од кои само три се отровни: вајпер, шарка и балкански шарган, додека останатите 12 се неотровни и безопасни.

Ако живеете во област каде што се вообичаени змиите, има големи шанси во одреден момент да излезете во дворот и да наидете на несакан гостин. Многу луѓе се плашат од змии и понекогаш е тешко да се замисли кога ќе се појават на нашиот праг.

Така, денес ви носиме совети како да ги држите змиите подалеку од куќата во која живееме.

Одржување на околината уредна
Првата линија на одбрана од змиите во населбите е да ја одржуваме околината уредна за да го намалиме бројот на места што змијата може да ползи, да се сокрие и да направи гнездо. Тоа се постигнува со редовно косење и отстранување на камења, градежни материјали, лим и сличен отпад. Во просторот каде што се чуваат, многу е важно да се врши редовно истребување за да се намали бројот на глувци кои се извор на храна за нив.

Направете средство за заштита од змии
Ако се чини дека змиите секогаш го наоѓаат патот до вашиот двор, држете ги подалеку со амонијак. Змиите го мразат мирисот на амонијак. Така, старите партали или облека потопете ги во амонијак и оставете ги на неколку места во дворот.

Чувајте ги змиите надвор од базенот
Ако сакате да ги држите змиите и инсектите подалеку од вашиот базен, посипете оцет околу рабовите.

Друг начин да ги избркате змиите
Верувале или не, змиите не ги сакаат луѓето колку што ние не ги сакаме. Можете да ги држите змиите надвор од вашиот двор така што ќе им дадете до знаење дека живеете таму. Како? Откако ќе ја четкате косата, влакната оставени на четката фрлете ги околу рабовите на дворот. Змијата ќе ја мириса косата и ќе се држи настрана.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи и пристап до меѓународно финансирање за поддршка на растот на регионот

Според последниот извештај на Светскиот економски форум, ризикот од фрагментација на глобалната економија (деглобализација) е еден од трите најголеми глобални ризици, заедно со кризата на трошоците на животот и климатските… Повеќе

Српски медиуми: Полнете ги резервоарите во Македонија, таму има најевтини горива во регионот

Српските медиуми ги информираа своите граѓани дека во Македонија горивата се најевтини од сите земји во близина. Пресметките покажуваат дека во земјава се точи најевтин бензин и дизел гориво. Еден… Повеќе