Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
danela arsovska, mickoski
+Локално

СДСМ: На Скопје му се случува катастрофа, ВМРО-ДПМНЕ создаде хаос

Соопштение на СДСМ:
По една и пол година владеење на неспособната ВМРО-ДПМНЕ, шпицниот градоначалник Христијан Мицкоски и Данела Арсовска, Скопје е во хаос.

На Скопје му се случува катастрофа, сообраќајот е во колапс, Градот е со блокирана сметка и пред банкрот, иако има годишен буџет од 100 милиони евра, а на сметка наследија плус 13 милиони евра од претходната власт.

ВМРО-ДПМНЕ и Арсовска потрошија над сто милиони евра народни пари а, не се реализираше ниту еден капитален проект а Градот и јавните претпријатија тонат во долгови.

Банкрот на градот ќе значи целосен колапс на јавните претпријатија, целосен колапс на градската администрација.

Јавниот превоз во Скопје со месеци е во хаос. Ги нема ветените 250 нови автобуси, нема ни бесплатен јавен превоз, редовниот превоз сериозно е редуциран.

Сообраќајот дополнително е колабиран по затворањето на мостот „Беласица“, проблем што мнозинството од ВМРО-ДПМНЕ и Арсовска целосно го игнорираат.

Арсовска ги откажа и запре проектите за подобрување и унапредување на сообраќајот во Градот, како БРТ, мостот на булевраот АСНОМ, а клучката кај Момин поток и пробивањето на улицата Есенинова се одвиваат бавно и со застои.

Скопје и скопјани не заслужуваат ваква расипничка и неспособна градска власт.

Наместо проекти и решенија има откажување на започнатите проекти, партизација, кавги за тендери и провизии и расипничко трошење на буџетските средства.

Ете што се случува кога ВМРО-ДПМНЕ добива шанса да управува со парите на граѓаните.

Можеби ќе ве интересира…

Во целосен прекин патниот правец Охрид – Свети Наум

Од 19:15 часот регионалниот пат Охрид-Свети Наум, кај с.Љубаништа, поради одрон на патот, сообраќајот е во целосен прекин. Прочитај повеќе

Српските медиуми – Полн резервоар за 60 евра само во Македонија: Еве каде е најевтиното гориво во регионот

За оние кои летово планираат да возат до најблиските плажи во соседството, најважно е колку ќе чини да се наполни полн резервоар со гас, пишува Б92. Најевтино ќе биде ако… Прочитај повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе

Граѓаните бараат посилна регулација на брзите кеш кредити

Две третини од испитаниците или 65,3 отсто изјавиле дека државата треба дополнително да ги регулира условите и начините за земање на брзи кеш кредити, додека 16,7 проценти сметаат дека за… Повеќе