Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Петрушевски: Власта ги заборави граѓаните од руралните средини, но казната ќе им пристигне на следните избори

Додека СДСМ бега и го игнорира народот, ВМРО-ДПМНЕ е на терен помеѓу народот и со народот, порача пратеникот Бране Петрушевски кој заедно со неговиот тим беше посетата на населените места Орашац и Клечовце во Куманово во рамките на акцијата на ВМРО-ДПМНЕ за посета на населени места и средби со граѓани.

Тој посочи дека овие населени места, кои некогаш беа и сопствени општини, како и жителите се целосно заборавени од власта во кои со години нема нити една инвестиција.

„Некогаш сопствени општини, денеска тотално заборавени од властите во Република Македонија. Овие луѓе, овие жители на овие населени места не виделе нова инвестиција со години, па можеби и со децении. Се жалат на сериозни проблеми и во бирократските процедури во министерствата, меѓутоа и од инфраструктурен карактер и се чувствуваат тотално отцепени“, посочи Петрушевски.

Додаде дека, ВМРО-ДПМНЕ заедно со народот ја пишува новата програма која што ќе ја спроведува идната влада која ќе ги решава проблемите на граѓаните.

„Ја пишуваме заедно со граѓаните, затоа што сакаме да ги слушнеме нивните проблеми и затоа што сакаме да ги решиме нивните проблеми. Ние работиме за граѓаните, а не работиме за интерес на некој други центри на моќ“, рече Петрушевски.

Можеби ќе ве интересира…

Бесими: Граѓанската обврзница е безризичен инструмент кој носи добри и безбедни приноси

2 јуни 2023, Скопје – Издавањето на граѓанската обврзница, како нов инструмент на пазарот, ќе даде можност на граѓаните да ги инвестираат своите пари и за тоа да добијат добри… Прочитај повеќе

Машините на терен – Почнаа работите на коридорот 8, постоечкиот автопат Тетово-Гостивар ќе се трансформира во автопатско решение со по три ленти во двата правци

Изградбата на стратешките инфраструктурни проекти е важна пред сè за подобрување на условите за живот на граѓаните, за обезбедување модерна и безбедна патна и железничка инфраструктура, за рамномерен регионален развој,… Прочитај повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува… Повеќе