Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Приведен државјанин на Албанија за незаконит риболов

Приведен државјанин на Албанија поради незаконит риболов и илегално преминување државна граница.

„На 16.5.2023, во 12 часот, на подрачјето на Струга, полициски службеници од Полициската станица за граничен надзор Охридско Езеро, го привеле А. Т. (37) од Република Албанија поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело незаконит риболов, казниво по член 229 од Кривичниот законик, и за илегално преминување на државна граница, казниво по член 9 од Законот за граничната контрола“, соопшти МВР.

Лицето било предадено на полициски службеници од Полициската станица Струга за понатамошна постапка.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе

Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога ќе дојде ред за купување попустот го нема или важи само за производ кој го нема на залиха

И покрај носењето на измените на законот за заштита на потрошувачите, забележано е присуство на маркетинг промоции на компании за технологија и облека кое според граѓаните е манипулативно. Слично се… Повеќе