Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Поцкова: Предложените измени во законот за работни односи претставуваат непочитување на одлуката на Уставен Суд

Проектот за коридорите 8 и 10 д е историски грабеж наспроти заложбата на Владата да го претстави како историски проект од национален и стратешки интерес, истакна пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Јадранка Поцкова на денешната собраниска седница.

„Договорот на Груби и Ковачевски со „Бехтел и Енка“ е скандалозен по стотина основи. Законите се поминуваат на комисија за европски прашања со европско знаме, а реакции за законите со европско знаме има од Европската Унија, Делегацијата на канцеларијата на ЕУ, евроамбасадорот, синдикатите, јавноста и стручната фела“, истакна Поцкова.

Таа посочи дека суштински не се менува ништо во овој закон од претходниот закон за работни односи кои беше во април поднесен во комисијата за труд и социјала.

„Дали е стратешки интерес на државата носењето на закони со европско знаме на грбот на работниците и при тоа да нема никакво усогласување со европското законодавство кое е спротивно на спогодбата за асоцијација и стабилизација“, посочи Поцкова.

Поцкова е децидна дека измените во законот претставуваат непочитување на одлуката на Уставен Суд.

„Предложените измени во законот за работни односи во името на јавниот интерес не го оправдуваат кршењето на уставно загарантираното право за времетраењето на работната недела а непочитувањето на одлуката на Уставен Суд е кривично дело“, кажа Поцкова.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов закон нема да смеат да се наплаќаат астрономски камати и провизии

Во тек е процесот за носење на законските измени со кои максималната камата нема да смее да го надминува. Тоа значи доколку некој граѓанин зел 10.000 денари, максимум за камати… Повеќе

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува… Повеќе